Atletski zvezi Slovenije: Ali Evropska atletika ni podrejena odločitvam Meddržavnega sodišča? 

Na javni poziv 30 organizacij, sindikatov in civilnodružbenih pobud, ki smo organizatorje Ekipnega evropskega prvenstva v atletiki druge in tretje divizije, ki bo junija 2025 potekalo v Mariboru, pozvali k umiku vabila izraelski ekipi, se je v petek odzvala Atletska zveza Slovenije (AZS).

Ta je pojasnila, da »pri omenjenem prvenstvu ni gostitelj in izvajalec tekmovanja, kar pomeni, da nima pristojnosti odločati o tem, katere reprezentance lahko nastopijo«, da je izraelska zveza polnopravna članica Evropske atletike (EA), zato so jo v skladu s pravili povabili na EP. Dodali so še, da »na ravni EA ni bilo uvedene nobene sankcije, ki bi preprečevala udeležbo izraelskih atletov na tekmovanjih v organizaciji ter da »AZS spoštuje športne vrednote nepristranskosti in enakopravnosti ter verjame, da mora šport ostati prostor povezovanja, spoštovanja in tekmovalnega duha«.(https://www.gorenjskiglas.si/sta/poziv-organizatorjem-mariborskega-atletskega-ep-k-umiku-vabila-izraelu-dopolnjeno-z-odzivom-azs-v-zadnjih-treh-odstavkih-ljubljana-247715/).

Glede na odziv, Atletsko zvezo Slovenije sprašujemo, ali Evropska atletika ni podrejena odločitvam Meddržavnega sodišča? 

Strokovnjakinje in strokovnjaki s področja mednarodnega prava, posebne poročevalke in poročevalci Združenih narodov ter članice ter člani različnih delovnih teles Združenih narodov so namreč vsled prelomnega svetovalnega mnenja Meddržavnega sodišča z dne, 19. 7. 2024, pozvale vse države članice Združenih narodov, da upoštevajo odločitev sodišča in takoj prenehajo sodelovati pri kršitvi mednarodnega prava. To pomeni, da morajo takoj natančno preučiti diplomatske, politične in gospodarske vezi z Izraelom, vključno s podjetji in financami, pokojninskimi skladi, akademskimi krogi in dobrodelnimi organizacijami. Kakršnokoli sodelovanje države članice ZN z izraelskimi institucijami, naj bodo te politične, akademske, kulturne ali gospodarske, ki so vključene v izvajanje okupacije ali apartheida, namreč pomeni, da tudi ta država krši mednarodno pravo in sodeluje v okupaciji in apartheidu.

Sprašujemo se, ali Evropska atletika ni demokratična skupnost in ali torej Atletska zveza Slovenije v tej skupnosti nima svojega, relevantnega glasu, kjer se lahko odloča tudi v skladu s svojimi vrednotami?

V kolikor je šport prostor enakopravnosti, kako potem Atletska zveza Slovenije razume sankcije Evropske atletike proti Rusiji in Belorusiji?

Podpisniki pričakujemo dodatna pojasnila kot tudi odgovore vseh organizatorjev dogodka, na katere je bil naslovljen javni poziv, tudi od Evropske atletike.

Bookmark the permalink.