Več kot 70 nekdanjih tekmovalcev in tekmovalk Evrovizije je danes pozvalo Evropsko radiotelevizijsko zvezo (EBU), naj iz priljubljenega pevskega tekmovanja izključi izraelsko javno radiotelevizijo KAN. Med podpisniki so med drugim irski glasbenik Charlie McGettigan, portugalski pevec Salvador Sobral, in angleška pevka Mae Muller. Poziv je podpisala tudi slovenska glasbenica Zala Kralj, ki je na Evroviziji nastopila leta 2019 in člani skupine LPS, ki so Slovenijo na Evroviziji zastopali leta 2022.
Podpisniki in podpisnice poziva, med katerimi so tudi skladatelji in skladateljice, tekstopisci in tekostopiske in drugi ustvarjalci in ustvarjalke iz vse Evrope, so opozorili, da izraelska nacionalna televizija KAN »sodeluje pri izraelskem genocidu nad Palestinci v Gazi.«
V pismu, ki ga je danes objavila organizacija Artists for Palestine iz Velike Britanije podpisniki in podpisnice poudarjajo, da »z nadaljnjim omogočanjem predstavitve izraelskega države EBU normalizira in pere njegove zločine.«
»Menim, da je izraelska vlada izvajala in še vedno izvaja genocid nad palestinskim ljudstvom, zato bi morali Izrael izključiti iz letošnjega tekmovanja za pesem Evrovizije,“ je dejal Charlie McGettican, ki je leta 1994 zmagal na tekmovanju za Irsko.
V pismu so opozorili tudi, da je zaradi lanskoletnega sodelovanju KAN-a in »popolne nekaznovanosti izraelske delegacije ob zatiranju drugih umetnikov in umetnic« bilo tekmovanje v letu 2024 med najbolj politiziranimi tekmovanji v zgodovini. Rezultat je bil katastrofalen.
Pismo so podpisali tudi vsi člani norveške glasbene skupine Gåte, ki jo je izraelska radiotelevizija leta 2024 označila za »sinove in hčere Amaleka« (biblijska referenca, ki jo je Benjamin Netanjahu uporabil v televizijskem pozivu k uničenju Palestincev v Gazi).
»Bili smo tam. Videli smo, kaj se je zgodilo. O tem smo govorili z EBU,« je dejal Gåte.
Pismo EBU obtožuje dvojnih meril v zvezi z Izraelom. Opozarja na odločitev iz leta 2022 o izključitvi ruske javne radiotelevizije, ki je bila po navedbah EBU sprejeta na podlagi pravil dogodka in vrednot radiotelevizijske zveze.
»Ne more biti eno pravilo za Rusijo in povsem drugo za Izrael. Če bombardiraš, si izključen,« je dejala Thea Garrett, ki je leta 2010 zastopala Malto.
Podpisniki in podpisnice pravijo, da »ne dopuščajo, da se glasba uporablja za prikrivanje zločinov proti človeštvu«, in pozivajo EBU, naj »takoj ukrepa in prepreči nadaljnje diskreditiranje in motenje festivala.«
Izraelska javna radiotelevizija je med neposrednim prenosom tekmovanja leta 2024 večkrat izrekla žaljive in ponižujoče pripombe o udeležencih iz drugih držav.
Eran Cicurel, urednik KAN, je priznal, da Evrovizija »že dolgo ni več zgolj glasbeni dogodek, ampak kritično prizorišče krepitve izraelskih interesov.«
Poziv z vsemi podpisniki in podpisnicami se nahaja tukaj.