Spoštovani minister za obrambo g. Borut Sajovic,
na podlagi vašega odgovora na poslansko vprašanje, da Ministrstvo za obrambo RS ne izdaja dovoljenj niti ne vodi evidenc o morebitnem tranzitu orožja oziroma obrambnih proizvodov iz držav članic Evropske unije v Izrael (objavljenega včeraj na portalu MMC), vas pozivamo k nujnemu ukrepanju.
K ukrepanju Republiko Slovenijo zavezujejo mednarodno pravo in mednarodne pogodbe, katerih podpisnica je. Pogodba o trgovini z orožjem, ki jo je Slovenija ratificirala, v 6. členu jasno določa, da države ne smejo dovoliti prenosa orožja, če vedo, da bo to uporabljeno za genocid in mednarodna hudodelstva. Po določilih Konvencije o preprečevanju in kaznovanju zločina genocida pa ima država dolžnost preprečevanja genocida takoj, ko izve oziroma bi mogla in morala izvedeti, da obstaja resna nevarnost za izvršitev genocida. V primeru Izraela je Meddržavno sodišče že januarja 2024 odločilo, da obstaja velika verjetnost, da Izrael v Gazi izvaja genocid. Slovenija je torej dolžna sprejeti vse ukrepe v njeni moči za preprečevanje genocida – če ne, krši svojo dolžnost preprečevanja.
Tranzit orožja v Izrael čez ozemlje Republike Slovenije brez vzpostavljenega nadzora in ocene tveganj pomeni opustitev dolžnega ravnanja in morebitno kršitev mednarodnega prava. Dejstvo, da Slovenija ne vodi evidenc in ne vzpostavi nobenega nadzora, je ne razbremeni odgovornosti, temveč je zaradi tega lahko soodgovorna za najhujše zločine zoper človečnost.
Pri tem je nujno poudariti, da je druga največja dobaviteljica orožja Izraelu prav članica Evropske unije, Nemčija, zoper katero zato tudi poteka postopek pred Meddržavnim sodiščem zaradi soudeležbe pri genocidu.
V odgovoru na poslansko vprašanje ste tudi izpostavili, da Slovenija ni izdala nobenega izvoznega dovoljenja za orožje za končnega uporabnika v Izraelu od oktobra 2023, vendar pa niste omenili, da je po podatkih vašega ministrstva RS Slovenija v letu 2024 iz Izraela uvozila orožje in vojaško opremo v vrednosti 828.214 eura.
Republika Slovenija torej ne glede na odločitve mednarodnih sodišč in določila mednarodnih pogodb, katerih podpisnica je, omogoča tranzit in uvoz orožja in vojaške opreme v in iz Izraela.
V skladu s tem vas pozivamo, da nemudoma:
- vzpostavite učinkovit nadzor nad tranzitom orožja čez slovensko ozemlje, tudi v primerih, ko gre za tranzit, povezan s članicami EU;
- zavrnete vse načrtovane in prihodnje tranzite, za katere obstaja resno tveganje, da bo vojaška oprema in orožje v tranzitu uporabljeno za genocid in zločine zoper človečnost;
- uvedete vojaški embargo na uvoz, izvoz in tranzit orožja iz in v Izrael.
Poziv je poslan tudi Kabinetu predsednika vlade Robertu Golobu in ministrici za zunanje in evropske zadeve Tanji Fajon.