EU bo okrepila odnose z Izraelom

EU bo okrepila odnose z Izraelom

 

Phoebe Greenwood, Tel Aviv
Guardian, ponedeljek, 23. julij 2012

Širokoobsegajoča krepitev bilateralnih odnosov spodkopava stališče Bruslja glede stanja na Zahodnem bregu, opozarjajo kritiki.

EU bo Izraelu na srečanju visokih predstavnikov v Bruslju v torek ponudila okrepitev trgovinskih in diplomatskih odnosov le nekaj tednov potem, ko so evropski zunanji ministri opozorili, da izraelska politika na Zahodnem bregu “predstavlja grožnjo, zaradi katere bo rešitev dveh držav postala nemogoča”.

Pred vsakoletnim srečanjem Sveta EU-Izrael v torek je Guardian pridobil podrobnosti o paketu ugodnosti, ki bo ponujen izraelskemu zunanjemu ministru Avigdorju Liebermanu.

EU naj bi razširila odnose z Jeruzalemom na več področjih, vključno s področji migracije, energetike in kmetijstva. Odpravila bo tudi ovire Izraelu za dostop na evropske trge pod nacionalnim nadzorom in okrepila sodelovanje med Izraelom in devetimi EU agencijami, vključno z Europolom in Evropsko vesoljsko agencijo.

Širokoobsegajoča krepitev bilateralnih odnosov se bo ustavila le korak pod polno nadgradnjo, ki je bila zamrznjena ob izraelski invaziji na Gazo januarja 2009.

Visoki diplomat EU je dejal, da navkljub posamzenim izrazom nezadovljstva nad nedoslednostjo med žuganjem Izraelu z eno roko in nagrajevanju z drugo, ni niti en minister nasprotoval torkovemu sporazumu.

“Presenetilo me je, da se je Izraelu ponudilo cel niz okrepljenih odnosov – na izraelsko prošnjo – kot da se ne bi na terenu nič dogajalo,” je dejal diplomat. “Večina ministrov je preveč prestrašenih, da bi kaj rekli, saj se bojijo, da bi se jih izpostavilo kot preveč kritične do Izraela, saj konec koncev odnosi z Izraelom po eni strani določajo odnose s širšo judovsko skupnostjo, po drugi strani pa odnose z Washingtonom. Zato nimajo težav dajati politične izjave, izognejo pa se konkretnim dejanjem.”

Birokrat v Bruslju je izpostavil, da evropskih 500 milijonov potrošnikov predstavlja skoraj 60 % izraelske trgovinske menjave, kar se ne uporablja dovolj kot pogajalsko orodje.

“Edini možen način, da EU doseže spremembe v izraelskem ravnanju, bi bil, da uporabi težo in pomen teh odnosov,” je dejal. “Torkove pogovore bi morali izrabiti za dosego tega, kar si želimo, in to je, da Izrael spoštuje svoje obveznosti po mednarodnem pravu.”

Catherine Ashton, visoka predstavnica EU za zunanje zadeve in varnostno politiko, posebej gostobesedna kritičarka izraelskega širjenja po Zahodnem bregu, ki predstavlja kršitev mednarodnega prava, je sprejela nenavadno odločitev, da jo bo na torkovem srečanju predstavljal Erato Kozakou-Marcoullis, ciprski zunanji minister.

8. junija je v izjavi obsodila odločitev izraelskega premiera Binyamina Netanyahuja, da bo Izrael zgradil novih 800 naselbin na okupiranem ozemlju – nadomestilo 17 izraelskim družinam, za katere je izraelsko vrhovno sodišče odločilo, da jih je treba odstraniti iz nezakonite naselbine Migron.

“Gradnja naselbin škodi trenutnim mirovnim poskusom, vključno delu Kvarteta (ZN, EU, ZDA in Rusija)” je dejala.

14. maja je 27 zunanjih ministrov EU skupno obsodilo izraelsko rušenje palestinskih domov, nadaljnje širjenje naselbin in povečanje nasilja izraelskih naseljencev nad Palestinci – ki, pravijo ZN, je poskočilo za 150 % v zadnjem letu, predvsem zaradi nekaznovanosti izraelskih storilcev.

EU uradniki trdijo, da torkov sporazum ne predstavlja paketa nagrad ampak je del obstoječega akcijskega načrta za krepitev sodelovanja, ki je v veljavi že od leta 2000. A četudi se je o vseh 60 sporazumih že razpravljalo, bodo ta teden prvič postali dejstvo. Gledano v celoti gre za najpomembnejši paket, ponujen Izraelu, vse odkar se je nadgradnjo odnosov zamrznilo.

Med najbolj kontroverznimi je vzpostavitev sodelovanja v okviru Sporazuma o ugotavljanju skladnosti in prevzemanju industrijskih izdelkov ali ACAA, ki je bil okvirno dogovorjen pred dvema letoma. V tem sporazumu EU prvič uradno pristaja na pristojnost izraelskih ministrov glede odločanja o blagu iz naselbin na Zahodnem bregu.

Paket obljublja tudi “nadaljno bilateralno sodelovanje” med Izraelom in ključnimi EU agencijami, tudi na področju pravosodja in policije.

Paul Hirschson, predstavnik za stike z javnostjo izraelskega ministrstva za zunanje zadeve, priznava, da se morda EU in Izrael o nekaterih rečeh ne strinjata, a je možnost trgovinskih sankcij zavrnil kot neumno:

“Obe strani bi grozno trpeli, če bi začeli druga v drugo metati jajca. Z Grčijo in Španijo na tem, da eksplodirata, ni logično, da bi EU na tej točki naredila karkoli, kar bi lahko škodovalo njeni trgovini s komerkoli,” je dejal Hirschson in izpostavil, da dve tretjini izraelskega uvoza prihajata iz članic EU.

“Postopek nadgradnje odnosov je morda zamrznjen, a obe strani iščeta načine, kako povečati sodelovanje, ko jima ustreza,” je dodal.

Besedilo je prevod članka revije Guardian: http://www.guardian.co.uk/world/2012/jul/23/israel-eu

Bookmark the permalink.