Knjige in ljudje, ki povezujejo Slovenijo in Palestino

Vabimo na ogled pogovora o poteh, ki jih literatura gradi in ponuja za srečevanja med Palestino in Slovenijo.Prvi večer ponuja pogovor z Ervinom Hladnikom Milharčičem, zadnjim časopisnim dopisnikom iz Slovenije, ki je bival v Jeruzalemu in Kairu, ter razmisleke slovenskih ter palestinskih sogovornikov o krilih knjig, ki ponujajo nevidne sprehajalne poti od podalpskih dolin do južnosredozemskih nasadov pomarančevcev in oljk.Literatura, orientalizem, zgodbe, ohranjanje spomina, novinarstvo in nenazadnje, prizadevanja za dostojanstvo in svobodo – vse to zbližuje naše prostore, četudi je med njimi Sredozemlje in tisoče kilometrov.

Z Ervinom Hladnikom Milharčičem se bo pogovarjala novinarka Kristina Božič. V pogovor bomo vključili tudi izseke pogledov sogovornikov, ki so se znašli na stičišču Slovenije, Palestine in književnosti, od Widad Tamimi, Mohameda Al Munema do Andraža Rožmana in Mohameda Alburaia.


Naslednje popotovanje sledi spomladi.
13. aprila preko spleta gostimo pogovor z odvetnikom in zagovornikom človekovih pravic Rajo Shehadehem, enim izmed najbolj odmevnih palestinskih pisateljev danes. Njegov potopis Palestinski sprehodi je leta 2008 dobil Orwellovo nagrado, najbolj pomembno britansko priznanje za politično pisanje, leta 2012 pa je ta knjiga izšla tudi v slovenskem prevodu (Založba cf*). Pogovor bo tekel tudi o ostalih knjigah iz Shehadehjevega bogatega literarnega opusa, med drugim tudi o njegovi zadnji knjigi Pot domov (2019), ki opisuje urbano pokrajino Ramale, kjer Shehadeh živi, skozi prizmo petdesetih let izraelske okupacije Zahodnega brega.
Pogovor z Rajo Shehadehom bo vodil anglist in sociolog kulture dr. Nikolai Jeffs.

Dogodek organiziramo v sodelovanju z Vodnikovo domačijo.

Bookmark the permalink.