Primeri podpore sindikatov iz tujine

Organizirano delavstvo po vsem svetu dviguje glas za mir in pravičnost v Palestini!

Solidarnost in internacionalizem sta ključna gradnika vseh delavskih bojev skozi vso zgodovino. Cilji pravičnosti, svobode in dostojanstva so cilji bojev delavk in delavcev po vsem svetu. Na pozive palestinskih delavk in delavcev so se že odzvali delavci in delavke širom sveta. Med njimi so:

Evropski sindikati, ki so člani Iniciative evropskih sindikatov za mir v Palestini in med katerimi je trenutno vsaj šest sindikatov oziroma sindikalnih central iz Belgije, dva iz Francije, enajst z Irske,  dva z Norveške, osem iz Španije in Baskije, ter predstavniki delavcev in delavk z Nizozemske in iz Britanije. V svoji izjavi opozarjajo posebej na politične dogovore o sodelovanju z Izraelom in finančno podporo, ki gre Izraelu iz EU, ter poudarjajo pomen pritiska, ki je potreben, da se bo prekinilo s soudeležbo Evrope v izraelskih kršitvah človekovih pravic in mednarodnega prava.

Italijanski sindikat S.I. Cobas delavcev in delavk v logističnem sektorju se je odzval na poziv palestinskih sindikatov, delavskih združenj ter delavk in delavcev. Italijanski sindikat, ki podpira tudi vse izraze podpore s Palestino za dosego pravičnosti in miru, je zapisal, da bo njihovo članstvo nasprotovalo vsakemu pošiljanju orožja v Izrael. (https://sicobas.org/2023/10/18/internazionalismo-appello-dei-sindacati-palestinesi-porre-fine-a-ogni-complicita-smettere-di-armare-israele/)

Centralna poljska sindikalna zveza (OPZ) je podprla poziv palestinskega delavstva k emabargu na trgovanje z orožjem in vojaško opremo z Izraelom ter pozvala poljsko vlado, naj prekine vsa vojaška sodelovanja in poslovanja z Izraelom. (https://www.opzz.org.pl/aktualnosci/swiat/2023/10/oswiadczenie-kierownictwa-opzz-o-koniecznosci-zaprzestania-izraelskich-atakow-na-ludnosc-palestynska-i-wszczecia-rzeczywistego-procesu-pokojowego?fbclid=IwAR26lU-oEWp0h8FPunRqBvir42TWTJDLSeLB5sS_C7DIV6hFwjxbOMTIS5I)

Svetovna federacija sindikatov v izobraževanju, Education International in Odbor za izobraževanje Evropske sindikalne konfederacije (ETUC-E) sta v skupni izjavi pozvala vse člane mednarodne skupnosti, da naredijo vse, kar lahko, da zaustavijo prelivanje krvi in da se izognemo katastrofalni humanitarni krizi. Susan Flocken, direktorica odbor za izobraževanje Evropske sindikalne konfederacije je dejala, da so učitelji, akademičarke in njihovi sindikati v Evropi šokirani ob novem izbruhu nasilja v Izraelu in Palestini. “Obsojamo vojaško agresijo in izražamo podporo in solidarnost s kolegi, z učiteljicami, akademiki in s študentkami ter z vsemi ljudmi v regij … Vojna se mora končati.” (https://www.ei-ie.org/en/item/28076:joint-ei-etuce-statement-on-israel-and-palestine)

Največja francoska sindikalna federacija (CGT) je obsodila napade Izraela in pozvala k takojšnjemu premirju. (https://www.cgt.fr/actualites/solidarite/halte-au-massacre-gaza-la-france-doit-exiger-un-cessez-le-feu-immediat)

Britanski sindikat delavcev na železnici, v pomorstvu in prevozništvu (RMT) je pozval k takojšnjem končanju vsega nasilja in h končanju blokade Gaze. Člane je pozval k udeležbi na solidarnostnih shodih zoper nasilje in apartheid ter zahteval, da Britanija preneha s prodajo orožja Izraelu. (https://www.rmt.org.uk/about/policies/political-circulars-and-submissions/israel-and-palestine181023/?preview=true

Britanski sindikat delavcev v javnih in trgovskih storitvah (PCS) je prav tako pozval članice in člane k podpori shodov za Palestino in označil izraelsko ravnanje v zadnjih tednih za obliko kolektivnega kaznovanja, ki krši mednarodno pravo. (https://www.pcs.org.uk/news-events/news/standing-palestine)

Ameriški sindikat avtorjev (NWU) je med prvimi v ZDA posebej opozoril na ubijanje palestinskih novinarjev in novinark, na izraelske napade na medijske delavce in delavke ter pozval k nepristranskemu poročanju, utemeljenemu na dejstvih in s primernim zgodovinskim kontekstom. (https://nwu.org/statement-from-the-leadership-of-the-national-writers-union-on-the-war-in-gaza/)

12 delavskih organizacij, sindikatov in združenj iz ZDA je izrazilo solidarnost z vsemi delavkami in delavci ter skupno željo po miru v Palestini in Izraelu. Pozvalo je ameriško administracijo, naj zahteva takojšnje premirje in konec obleganja Gaze. “Poti v mir si ni mogoče zbombardirati,” so zapisali. (https://secure.everyaction.com/w1qW7B3pek2rTtv9ny5bqw2)

Koalicija več kot 100 kanadskih delavskih organizacij, delavk in delavcev je pozvala kanadsko vlado k zaustavitvi trgovine z orožjem in vojaško opremo z Izraelom in konec oktobra zablokirala dostop do orožarskega podjetja INKAS. (https://worldbeyondwar.org/canada-stop-arming-israel-workers-block-entrance-to-toronto-company-arming-israeli-military/)

Sindikat Mednarodnih delavcev v gradbeni in lesni industriji (BWINT), ki je pozval Združene narode, mednarodno skupnost in vse države, naj ukrepajo za dosego miru in končanje vojne zoper nedoločne civiliste in civilistke. (https://www.bwint.org/cms/israel-palestine-stop-atrocities-against-civilians-ceasefire-now-2992)

Mednarodna federacija delavcev v prevozništvu (ITF) je obsodila zaostrovanje nasilje v Gazi in Izraelu ter pozvala k takojšnjemu premirju in politični rešitvi; k spoštovanju mednarodnega prava in zavezi zaščite življenj civilistov. (https://www.itfglobal.org/en/news/itf-condemns-escalation-violence-in-gaza-and-israel-calls-immediate-ceasefire-and-political)

Mednarodna konfederacija sindikatov (ITUC) je pozvala k miru in opozorila, da bo ekstremistična govorica situacijo samo še poslabšala, terjala še več življenj ter še bolj oddaljila pravično rešitev in mir. (https://www.ituc-csi.org/israel-palestine)

Svetovna sindikalna federacija (WFTU) je izrazila svojo solidarnost s Palestinkami in Palestinci, ki trpijo, a se tudi borijo. Opozorila je, da so korenine prelivanja krvi v izraelski okupaciji in nezakonitem naseljevanju palestinskih ozemelj, v vsakodnevnih kršitvah človekovih pravic in v blokadi Gaze, kar vse traja že leta – ter postaja v zadnjem obdobju ob podpori in zaradi podpore ZDA, EU in drugih izraelskih zaveznic zgolj še brutalnejše. (https://www.wftucentral.org/wftu-statement-on-the-developments-in-palestine/)

Organizacija Novinarji brez meja (RSF) je 31. oktobra vložila pritožbo zaradi izvršitve vojnih zločinov pri Mednarodnem kazenskem sodišču. V pritožbi natančno opisuje devet primerov smrti medijskih delavcev med njihovim delom in dva primera, ko sta bila medijska delavca med delom ranjena, ter tudi bombardiranje medijskih prostorov. Vsaj 12 medijskih delavcev je bilo ubitih med opravljanjem svojega dela – 10 v Gazi med izraelskimi bombardiranji, eden v Izraelu in eden v Libanonu med obstreljevanjem iz Izraela. Vseh žrtev med medijskimi delavkami in delavci je po podatkih svetovne organizacije 34 in generalni sekretar RSF Christophe Deloire je dejal, da obseg, resnost in ponavljanje mednarodnih hudodelstev, ki imajo za tarčo novinarje in novinarke, še posebej v Gazi, zahtevajo prednostno preiskavo Mednarodnega kazenskega sodišča, k čemur RSF poziva že od leta 2018: “Trenutno tragično dogajanje kaže na ekstremno nujnost, da Mednarodno kazensko sodišče ukrepa.” (https://rsf.org/en/rsf-files-complaint-icc-war-crimes-against-journalists-palestine-and-israel)

Mednarodna federacija novinarjev (IFJ) je 31. oktobra sporočila, da je bilo v zadnjih tednih ubitih vsaj 24 palestinskih novinarjev in novinark. Skupaj s palestinskim novinarskim sindikatom (PJS) so obsodili ubijanja in napade na medijske delavce in delavke, ki se nadaljujejo. Mednarodna federacija novinarjev zahteva preiskave njihovih smrti, medtem ko je generalni sekretar Anthony Bellanger opozoril, da se mora medijske delavke in delavce obravnavati kot civiliste in da jim mora biti omogočeno opravljati svoje delo. (https://www.ifj.org/media-centre/news/detail/category/press-releases/article/palestine-at-least-twenty-four-journalists-killed-in-gaza)

Bookmark the permalink.