Protest v podporo palestinskemu narodu

 

Sporočilo za medije


V sredo, 30. julija 2014, je na poziv Gibanja 29. Oktober na Trgu generala Maistra v Mariboru potekal miroljuben protest v podporo palestinskemu narodu, ki je že od 8. julija tarča izraelskih napadov na Gazo.

 

Sedem udeležencev shoda, med katerimi so bili tudi udeleženci Gibanja BDS Slovenija, se je po dogodku udeležilo nogometne tekme med NK Maribor in izraelskim Maccabijem iz Tel Aviva ter ob začetku tekme za kakšno minuto razprlo manjšo palestinsko zastavo ter šest na papir narisanih palestinskih zastav. Ob prihodu varnostnikov so jim le-te mirno izročili in nadaljevali z ogledom tekme.. Kljub temu je ob začetku odmora na njihov sektor prišlo več kot pet s ščitniki in neprebojnimi jopiči opremljenih policistov, ki so podali zahtevo, da z njimi odidejo pred stadion. Na vprašanje zakaj, odgovora niso podali, prav tako so zatrdili, da se bodo na tribuno lahko vrnili še pred pričetkom drugega dela.

 

Pred stadionom jim policisti nekaj deset minut niso znali pojasniti, česa jih sploh obtožujejo. Najprej je bilo govora o transparentih s sovražno vsebino, kar nikakor ne more držati (to dokazujejo tudi fotografije). Po očitni zmedi in večkratnemu komuniciranju s centralo, je k avtomobilu prišlo nekaj policistov, ki se niso predstavili, očitno pa je bilo, da gre za posameznike, ki so v policijski hiearhiji višje. Šest udeležencev je prejelo plačilni nalog, na katerem piše, da so kaznovani po 38. členu in 7. odstavku Zakona o javnem zbiranju, ki pravi – »Z globo od 250 do 1.500 eurov se kaznuje za prekršek: posameznik, ki moti shod oziroma moti ali ovira prireditev«. Na kakšen način so prišli do te ugotovitve nam ni znano, saj se je po naših informacijah tekma normalno in brez prekinitev odvijala vseh 90 minut. Dodajmo, da je kljub zagotovilom policistov šesterica sankcioniranih zamudila več kot polovico drugega dela tekme, za katero so plačali vstopnico.

 

Gibanje za pravice Palestincev BDS Slovenija  odločno zavrača onemogočanje mirnga izražanja podpore narodu, čigar zemlja je pod izraelsko vojaško okupacijo od leta 1967,  pod izraelsko blokado od leta 2007 in podvržena nenehnim vojaškim napadom, katerih posledica je v zadnjih 25. dneh že čez 1300 žrtev, od tega kar 80% civilistov. Simboličen protest je za izražal solidarnost z narodom, nad katerim Izrael izvaja genocid, ob čimer krši večje število mednarodnih konvencij in sporazumov. Je opozarjanje na ravnanje, ki ga posledično lahko označimo kot kriminalnega resnično le in samo stvar politike? Menimo, da ne, po odmevih v javnosti lahko ugotovimo, da podobno meni večina Slovencev.

Oglasilo se je že nekaj pravnikov, ki so potrdili neustrezno postopanje policistov, udeleženih v postopku. Od kje ideja, da policija upošteva pravila neke privatne organizacije s sedežem v tujini (najsi gre za FIFA-o ali UEFA-o) in pravila društva, ki organizira dogodek (NK Maribor) kot da bi ta pravila bila zakon in kršitev teh društvenih pravil kaznuje z globo, nam ni jasno. Dodajmo, da nas o prepovedi vnosa zastav na stadion ni opozoril nihče, še najmanj pa varnostna služba. Tudi na vstopnici o tem ni bilo nobenega govora. Šesterica je bila s strani tiskovnega predstavnika Policije obtožena, da je na stadion zastave pretihotapila – je to, da imaš zastavo v žepu in se mirno sprehodiš mimo varnostnikov, tihotapljenje?

 

Vsi, ki so prejeli plačilne naloge v višini 250€, so v postopku zavrnili podpis zapisnika, saj se nikakor ne čutijo krive »oviranja prireditve«, ki je, kot že rečeno, ves čas normalno potekala. Na kazen se bodo pritožili in v naslednjih tednih bomo videli ali ima slovensko sodstvo več občutka za spoštovanje ustavno zagotovljenih pravic (39. člen Ustave Republike Slovenije pravi: »zagotovljena je svoboda izražanja misli, govora in javnega nastopanja, tiska in drugih oblik javnega obveščanja in izražanja. Vsakdo lahko svobodno zbira, sprejema in širi vesti in mnenja.«), kot naša policija, katere primarna naloga očitno ni več uveljavljanje zakonov, temveč skrb za interese privatnih organizacij.  Naj za konec še citiramo pravno mnenje prof. dr. Toplaka, ki ga je dal za RTVSLO: “V tem primeru obiskovalci morda res niso spoštovali pravil nogometnega kluba in pravil društva iz Švice, imenovanega FIFA, a to niso državni predpisi in njihova kršitev ne predstavlja prekrška«.

 

Gibanje za pravice Palestincev BDS Slovenija

 

Gibanje 29. oktober

 

Glede obravnavanega dogodka je podala izjavo tudi Iniciativa za demokratični socializem. Do omenjene izjave lahko dostopate preko povezave.

Bookmark the permalink.