novice 15.5.

BDS novice

 

V tokratnih novicah BDS si preberite o naslednjih temah:

 

  • Obletnica Nakbe

Palestinski narod se vsako leto 15. maja pokloni spominu na Nakbo, »katastrofo«, v kateri je – po ustanovitvi države Izrael leta 1948 – več kot 700 000 Palestincev oziroma 75% celotnega prebivalstva moralo zapustiti svoje domove. Palestinski narod je s tem izgubil ne le svojo zemljo, temveč tudi svoje pravice. Resolucija Generalne skupščine OZN št. 194, ki je bila sprejeta še istega leta, sicer priznava pravico beguncev, da se vrnejo nazaj v svoje domove, vendar pa Izrael te pravice ne priznava.

Palestinci, ki živijo v Izraelu, obeležijo Nakbo s »Pohodom vrnitve« v vas Lubya. Lubya je ena izmed več kot 500. palestinskih vasi, ki so jih judovske milice etnično očistile leta 1948. Pohod je bil letos organiziran že 17. leto zapored, udeležilo pa se ga je okoli 10 000 Palestincev. Zbrane je nagovoril tudi Ilan Pappe. Dogodek pa ni minil brez neodobravanja Izraelcev. Med drugim je skupina moških ob poti kričala: »smrt Arabcem!«, izraelski policisti pa so Palestincem odvzemali zastave. Več si preberite na:

http://mondoweiss.net/2014/05/thousands-palestinian-citizens.html?utm_source=Mondoweiss+List&utm_campaign=07d86814b5-RSS_EMAIL_CAMPAIGN&utm_medium=email&utm_term=0_b86bace129-07d86814b5-398436817

Kot smo napovedali že v prejšnjih BDS novicah, v četrtek, 15. 5. 2014, v Ljubljani gostimo izraelskega aktivista Ronnia Barkana, ki bo na predavanju predstavil glavne ovir in potencialne poti pri reševanju izraelsko-palestinskega konflikta. Med predavanjem pa bomo spregovorili tudi o Nakbi.

Za vse tiste, ki si želite izvedeti več o Nakbi, predlagamo ogled naslednjih videoposnetkov:

  1. Nakba: Palestinska katastrofa 1948:

https://www.youtube.com/watch?v=9EAmtgfPz-k

  1. Predavanje Ilana Pappeja na temo Nakbe:

https://www.youtube.com/watch?v=qUDh-jTa3Go

  1. Intervju s Ghado Karmi, palestinsko zdravnico, predavateljico na Inštitutu za arabske in islamske študije na Univerzi v Exetru ter avtorico številnih člankov na temo palestinskega vprašanja. V videu se Ghada Karmi spominja dogodkov iz leta 1948:

https://www.youtube.com/watch?v=vd2fdoJxCcw&feature=youtube_gdata_player

Ali pa prebiranje naslednjih knjig:

  1. Khalidi, Walid. 2006. All That Remains: The Palestinian Villages Occupied and Depopulated by Israel in 1948. Beirut, Institute for Palestine Studies.
  2. Khalidi, Walid. 2012. Nakba 1947-1948. Artes, Actes Sud.
  3. Masalha, Nur. 2012. The Palestine Nakba: Decolonising History, Narrating the Subaltern, Reclaiming Memory. London, Zed Books.
  4. Masalha, Nur. 1992. Expulsion of the Palestinians: The Concept of “Transfer” in Zionist Political Thought, 1882-1948. Beirut, Institute for Palestine Studies.
  5. Sa’di, Ahmad H. in Lila Abu-Lughod. 2007. Nakba: Palestine, 1948, and the Claims of Memory. New York, Columbia University Press.
  6. Pappe, Ilan. 2007. The Ethnic Cleansing of Palestine. London, Oneworld Publications.

 

  • Zahodna Sahara

Dogajanje v Palestini in Izraelu se neredko primerja z dogajanjem v Zahodni Sahari in Maroku. Čeprav so dogajanja na teh območjih vpeta v različen zgodovinski, politični, družbeni in kulturni kontekst, lahko kljub temu peljemo določene vzporednice. Še posebej, ko pogledamo odrekanje temeljnih pravic do svobode, enakopravnosti in samoodločbe, ter izvajanje politike kolonizacije, rasne diskriminacije in okupacije nad Sahrawi s strani maroške države. Ker gre za zelo redko slišano temo v medijih ali javnih razpravah vas vabimo, da spremljate spletno stran slovenskega Inštituta za študije Zahodne Sahare, kjer boste dobili več informacij ter boste lahko spremljali tudi dogodke, ki jih v Sloveniji na to temo organizirajo. Več na: http://iszs.wordpress.com/.

 

Bookmark the permalink.