sporocilo ifo

Sporočilo za javnost

Ljubljana, 21.8.2015

Svetovno gibanje BDS, ki je odgovor na poziv palestinske civilne družbe in katerega cilj je prek bojkota, dezinvesticij in sankcij pozvati državo Izrael k spoštovanju mednarodnega prava, je gibanje, ki temelji na človekovih pravicah, nediskriminaciji in nenasilju. Gibanje so podprli številni svetovni intelektualci, kulturniki, politiki, med njimi tudi mnogi Judje in ne nazadnje tudi manjše število Izraelcev. Omar Barghoutti, eden začetnikov BDS gibanja poudarja: BDS je univerzalno gibanje, ki se kategorično izreka proti vsem oblikam rasizma, tudi proti islamofobiji in antisemitizmu. To ni stvar pogajanj. Nikoli ne smemo dovoliti, da rasizem vstopi v naše misli.

Označevanje gibanja kot antisemitskega ni nekaj novega – je strategija, ki povsod po svetu služi k njegovi deskriditaciji. Gibanje BDS se ne izreka proti Judom, saj, kot že omenjeno, so številni tudi del gibanja, temveč se izreka proti izraelski politiki okupacije in segregacije. Po vzoru gibanja proti apartheidu v Južni Afriki poziva k bojkotu tistih gospodarskih, kulturnih, športnih in vojaških inštitucij, ki so direktno in indirektno vpletene v izraelsko politiko okupacije. Gibanje deluje po vzoru gibanja proti apartheidu v Južni Afriki, ki je pozivalo k bojkotu, kar je v 80. letih podprla tudi Organizacija ZN – ne le gospodarski, temveč tudi kulturni in akademski bojkot. Gibanje BDS poskuša razbiti mit o demokraciji države Izrael in izpostaviti vsakdanje kršitve človekovih pravic, ki se konec koncev ne nanašajo le na Palestince in Palestinke, temveč tudi na Jude znotraj izraelske države. Gibanje BDS se bojuje proti vsem oblikam diskriminacije, tudi antisemitizmu. Njuno izenačevanje je nevarno, saj s tem zamegljuje razsežnosti diskriminacije izraelskih politik proti katerim je gibanje namenjeno.  Bodimo pozorni na etične okvirje in retoriko, v okviru katere gibanje deluje. Poudarjamo, da biti Jud ali biti Izraelec ni enako kot podpirati izraelsko politiko, kar so poudarili tudi številni Judje in Izraelci, ki so gibanje BDS podprli.

Opozorili bi tudi, da se v okviru razprav, ki so se sprožile okoli gostovanja izraelskega filharmoničnega orkestra, Gibanje za pravice Palestincev BDS Slovenija nikoli ni osredotočilo na dirigenta orkestra, kot je bilo izpostavljeno v medijih, temveč na institucijo, ki jasno in javno podpira izraelsko politiko okupacije in vojaških intervencij. Orkester je tudi delno financiran s strani izraelskih državnih institucij, ki že vrsto let poskušajo olepševati podobo Izraela v svetu preko kulturnih dogodkov. Leta 2006 je izraelska država pričela s kampanjo Brand Israel, katere namen je prek kulturnih institucij in dogodkov oprati vedno slabšo podobo države v svetu. Nekdanji izraelski generalni direktor za kulturne zadeve Aryeh Mekel je leta 2009 javno izrekel: »V svet bomo poslali znane pisce, gledališčnike, razstave. Tako bomo pokazali lepši obraz in v svetu nas ne bodo povezovali le z vojno.« Kampanja Brand Israel tako poskuša prek kulturnih institucij zakrivati vsakodnevno kršenje človekovih pravic in politiko okupacije.

Ne nazadnje še to: Gibanje za pravice Palestincev BDS Slovenija ni nikoli pozvalo k bojkotu Izraelskega filharmoničnega orkestra na Festivalu Ljubljana, temveč je želelo opozoriti na problematiko okoli njegovega gostovanja.

Gibanje za pravice Palestincev BDS Slovenija, www.bds.si, info@bds.si

Bookmark the permalink.